Small business idea v dobách Webu 2.0

Minulý týden jsem měl krátkou prezentaci na semináři „Od aplikovaného ICT výzkumu k podnikatelské příležitosti“, který byl součástí evropského projektu Gate2Start. Prezentace (vložená níže) se týkala nápadu, jak (=kým, když nejsou lidi) vytvořit zajímavý internetový projekt v době Webu 2.0. Nešlo ani tak o konkrétní business plán jako spíše o „framework“, v jehož rámci je možné realizovat případný business plán.

Klíčovou otázkou, kterou jsem chtěl vyřešit (nebo se o to aspoň pokusit), bylo to, jak přimět vývojáře webových aplikací, aby je můj nápad „chytl“ a aby „šli do toho“. Druhým zásadním problémem bylo navrhnout celou spolupráci tak, aby míra osobní účasti všech členů týmu (tedy motivace) byla co možná největší. Jestli se mi povedlo zmíněné problémy vyřešit? Nevím. Na semináři reagovalo na mou prezentaci několik účastníků a jejich reakce byly velice rozporuplné, od „velice zajímavé“ 🙂 až po „tak takhle bych to teda nedělal“ 🙁

Co si myslíte vy? Je idea realizovatelná a životaschopná? Kde vidíte klady a slabiny mého návrhu?

6 komentářů: “Small business idea v dobách Webu 2.0”

 1. Pěkná přednáška na téma, které mě zajímá.
  Snažím se o něco podobného.
  Mám několik poznámek. Raději než dva „webdesignéry“ všeuměly se snažim mít tým specialistů. Jeden dobrý programátor na kód a databázi, grafik a pak html a javascript kodér. Případně někoho na flash.

  Používáte nějaký (webový) program na řízení týmu?

  Píšete že nejsou třeba žádné vstupní náklady. To moc nechápu. Studenti pro vás pracují zadarmo? A i kdyby to ak bylo, tak tomu musíte věnovat vlastní čas, který vás něco stojí.

  Dále mluvíte o příjmech. Ten graf je založen na vývoji nějakého skutečného startupu? Prosadit se na internetu a vydělávat, pokud nespekulujete s doménami a snažíte se o nějakou smysluplnou službu, není zrovna jednoduché a tahle čísla mi přijdou dost vysoká.

  Nechci kritizovat jen mě zajímá to co není na slidech 🙂

 2. Veeno,
  tým specialistů je rozhodně na místě, ve dvou lidech bych to viděl tak, že jeden člověk dělá databázi včetně server-skriptů (PHP či .NET), druhý dělá design, HTML/CSS, Javascript.

  Ad řízení týmu .. chtěl bych zkusit Facebook, viz. například http://blogs.zdnet.com/service-oriented/?p=1011. Konkrétně může pomoci aplikace Lists (http://www.facebook.com/apps/application.php?id=4079843427).

  Vstupní náklady se blíží nule. Studenti i já sám jako třetí člen týmu bychom pracovali zdarma, s tím ale, že výdělky z činnosti – z provozu služeb se následně přemění v základní jmění nové společné firmy. Jinak ano, čas, ten je třeba investovat 🙂

  Graf příjmů zohledňuje plánované příjmy a také odpovídá vývoji, který lze považovat za úspěšný. Není vázán na žádnou konkrétní existující službu.

 3. Díky za odpovědi.
  Jenom mám dojem, že studenti dnes dělají brigády, aby si při škole přivydělali. Potřebují peníze a to co nejdříve na kolejné, na obživu, na notebook atd.

  Máte takhle rozběhlý nějaký projekt?

 4. Veeno,
  je fakt, že většině (studentů i nestudentů) jde o peníze, které každý potřebuje. Jde jen o způsob, jak se k nim dostat. Těch je bezpočet, některé způsoby jsou jisté a pohodlné, jiné riskantní a nejisté. Záleží, co komu vyhovuje.

  Žádný projekt nemám rozjetý, jde o myšlenku, kterou se pokouším/pokusím realizovat. Teď mě hlavně zajímají názory ostatních lidí 🙂

 5. ok.
  Já bych rád použil na vývoj http://www.assembla.com Problém je, že mi ještě neimportovali tickety, které mám už v tracu, i když slíbili, že to provedou.

  Jinak taky se snažím nadchnout lidi pro můj projekt a také jim alespoň symbolicky zaplatit. Myslím, že se mi to i podařilo. Bohužel někteří přeci jen nemají dost času, protože při tom normálně pracují. Ale děkuju jim i za rady. Grafika momentálně sháním na spolupráci na volné noze na regulérní placenou zakázku.

  Html bych si chtěl dělat sám. Myslím, že by mě to mohlo bavit. Propojovat ten design s funkčností dohromady 🙂

  Takže do toho investuji jak svůj volný čas, tak peníze.

 6. Tak to jsem opravdu zvědavý, co z toho bude 🙂 Jinak já se chci pochopitelně taky zapojit do prací na daném projektu, považuji to za velmi cenné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *